facebook
XNasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej o zasadach oraz polityce prywatności znajdziesz tutaj.

Aktualności

Darmowe konto bankowe od sierpnia 2018 - kto będzie mógł skorzystać?

Już wkrótce wejdzie w życie nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, zgodnie z którą każdy bank w Polsce będzie miał obowiązek prowadzić podstawowe rachunki płatnicze swoim klientom. Czy od sierpnia 2018 roku faktycznie będzie możliwe posiadanie darmowego konta bankowego?

Darmowe konto bankowe - ale czy dla każdego?

Obowiązek, który spoczywa na każdym banku i SKOK-u funkcjonującym w Polsce, wprowadza art. 59ia ustawy o usługach płatniczych, cytując:

“Dostawcy, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1-3 i 9, z wyłączeniem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, oferujący usługi związane z prowadzeniem rachunków płatniczych dla konsumentów, są obowiązani do świadczenia usługi prowadzenia podstawowego rachunku płatniczego. Obowiązek ten w przypadku dostawców wymienionych w art. 4 ust. 2 pkt 9 dotyczy wyłącznie członków danej kasy oszczędnościowo-kredytowej.”

Darmowe konto ma służyć do podstawowej aktywności bankowej w polskiej walucie. Oznacza to, że możliwe będzie dokonywanie wpłat środków pieniężnych na rachunek, wypłat gotówki z rachunku na terenie UE, dokonywanie przelewów, płatności oraz stałych zleceń. Ustawa jest skierowana do osób, które do tej pory nie korzystały z usług bankowości elektronicznej. Darmowe konto będzie mogła założyć osoba, która nie posiada innego konta w dowolnym banku w Polsce. Ustawa ma na celu zachęcenie osób, które uważają, że prowadzenie własnego konta jest skomplikowanym i ryzykownym rozwiązaniem.

Czy na pewno konto jest darmowe?

Zgodnie z ustawą, jedynie pięć transakcji zlecanych przez klienta jest całkowicie bezpłatnych. Jeśli klient przekroczy ten limit, bank będzie mógł pobierać prowizję. Prowizja nie będzie jednak wyższa niż opłaty najczęściej stosowane przez danego dostawcę w okresie ostatnich 12 miesięcy. Transakcje zagraniczne mogą wiązać się z dodatkowymi opłatami. Te same zasady odnoszą się do wypłat z bankomatów, które nie należą do banku klienta.

Podziel się tym postem:

Podobne:

Zadzwoń już dziś na numer +48 790 879 680 i umów się z doradcą

Rozpocznij swoją bezpieczną bankowość już teraz, dzięki profesjonalnemu doradcy  Zadzwoń teraz